WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

"Poznaj Zagłębie" - podsumowanie
Dariusz Jurek 27.05.2011
25 maja 2011 roku w sosnowieckim Klubie im. Jana Kiepury miał miejsce trzeci etap projektu "Poznaj Zagłębie" i jednocześnie nastąpiło także jego uroczyste zakończenie.
W projekcie uczestniczyły zagłębiowskie przedszkola: nr 1 z Czeladzi, nr 3 z Zawiercia i nr 54 z Sosnowca. Partnerem tego projektu było stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Celem projektu była edukacje regionalna zagłębiowskich dzieci i poznawanie przez nich naszego regionu poprzez integrację i wspólną zabawę.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Projekt składał się z trzech etapów. W pierwszym dzieci z Zawiercia, Czeladzi i Sosnowca zwiedzały Sosnowiec oraz Czeladź i uczestniczyły w zabawach i pracach plastycznych w sosnowieckim muzeum. Pracami plastycznymi były oczywiście motywy związane z naszym regionem, miedzy innymi dzieci poznały i malowały herb Zagłębia Dąbrowskiego.

Kolejnym etapem projektu był wyjazd do Zawiercia gdzie rolę gospodarza przyjęło na siebie przedszkole nr 3 z tego miasta. Po zwiedzeniu siedziby przedszkola i wspólnych zabawach nastąpił wyjazd do zamku Ogrodzieniec gdzie dzieci mogły zapoznać się z historią tego miejsca i podziwiać wspaniałe ruiny. Wielką frajdą i dla dzieci i dla ich opiekunów było odwiedzenie Parku Miniatur gdzie można było podziwiać makiety wielu innych zamków. Piękna pogoda i miła atmosfera towarzyszyła zabawom dzieci na zamkowym dziedzińcu a pieczone na ognisku kiełbaski wybornie wszystkim smakowały.

Trzeci etap będący jednocześnie zakończeniem całego projektu składał się z konkursu w którym dzieci rywalizowały w iście sportowej atmosferze z wiedzy na temat regionu. Każde z przedszkoli zaprezentowało także krótki program artystyczny na bardzo wysokim poziomie. Imprezie towarzyszyła także wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci dotyczących regionu i poznanych podczas projektu miejsc. Wspólne zabawy, śpiewy i tańce oraz wzajemne wręczanie upominków i nagród stworzyło niezwykle sympatyczną atmosferę integracji dzieci z różnych miast Zagłębia.

Należy z wielkim uznaniem podkreślić wielkie zaangażowanie kadry nauczycielskiej tych przedszkoli i wkład pracy w przygotowanie i realizację tego fantastycznego projektu. To co zrobiły panie nauczycielki wykraczało zdecydowanie poza ich zwykłe obowiązki służbowe i jest to świadectwo nie tylko sumiennie wykonywanej pracy ale także ich osobistego stosunku do spraw tożsamości zagłębiowskiej.

Jako stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego gratulujemy podniesienia i realizacji problematyki edukacji regionalnej wśród najmłodszych mieszkańców Zagłębia i jednocześnie dziękujemy za zaproszenie naszego stowarzyszenia do tego projektu. Mamy nadzieję że rozpoczęta współpraca będzie kontynuowana ale mamy także nadzieję że w ślady tych przedszkoli pójdą także inne zagłębiowskie placówki edukacyjne. W dobie globalizacji a w naszym regionie także usilnej silenizacji Zagłębia niezwykle ważnym jest wychowywanie dzieci w duchu patriotyzmu lokalnego i rozbudzania zainteresowania naszą Małą Ojczyzną!
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka