WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

ZOT - ostatnia szansa ?
Dariusz Jurek 03.03.2011
Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego aktywnie uczestniczyło w dotychczasowych próbach powołania naszej własnej, lokalnej Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Podczas kilku spotkań które miały miejsce w Wyższej Szkole Humanitas padały pozytywne deklaracje także z ust przedstawicieli sosnowieckich władz, zarówno urzędników jak i samorządowców. Ostatnia kampania wyborcza obfitowała w deklaracje poparcia dla idei powołania ZOT. Biorąc pod uwagę właśnie te wcześniejsze wyborcze deklaracje zwróciliśmy się do sosnowieckich urzędników i samorządowców z "listem otwartym" w którym jeszcze raz uzasadniamy potrzebę powołanie tej zagłębiowskiej organizacji. Uważamy i będziemy to ciągle powtarzać że inni zaczną nas jako region szanować dopiero wtedy kiedy sami nauczymy się go szanować. Wszelkie inicjatywy regionalne doskonale się w to wpisują a projekt powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej jest jednym z najważniejszych.

Poniżej prezentujemy tekst naszego pisma oraz wykaz osób do których zostało wysłane.

Szanowny Pan / Szanowna Pani

W ostatniej kampanii wyborczej wszystkie Komitety Wyborcze i wszyscy Kandydaci na stanowisko Prezydenta Miasta Sosnowca deklarowali poparcie dla idei powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Niektórzy z nich wpisali to nawet jednoznacznie do swoich programów wyborczych.

Tymczasem mijają kolejne miesiące po wyborach i nie tylko że nic w tej sprawie się nie dzieje to jeszcze pojawiają się sygnały że to poparcie jest już nieaktualne, że rodzą się całkiem nowe koncepcje mające na celu utrącenie idei powołania własnej zagłębiowskiej organizacji mającej promować nasz region. Należy zatem przypomnieć jeszcze raz w skrócie samą koncepcję i historię dotychczasowych i dotąd nie udanych prób powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej.

Ojcem tego pomysłu jest bez wątpienia Stanisław Czekalski, prezes sosnowieckiego oddziału PTTK, osoba kompetentna i doświadczona w tym temacie. Idea ta narodziła się podczas jego aktywnej działalności w Śląskiej Organizacji Turystycznej, organizacji wojewódzkiej wywodzącą swoją nazwę od „niezbyt szczęśliwej” nazwy województwa, co jest przyznawane coraz powszechniej.

W strukturach ŚOT działają zarówno pojedyncze gminy jak i Lokalne Organizacje Turystyczne. Z obserwacji Stanisława Czekalskiego wyniknęło jednoznacznie że najkorzystniejszą formą współpracy pomiędzy organizacją wojewódzką a poszczególnymi subregionami jest powoływanie lokalnych podmiotów (LOT-ów) zrzeszających grupy gmin, stowarzyszenia i przedsiębiorców działających w branży turystycznej niż współpraca tej wojewódzkiej organizacji z poszczególnymi gminami przystępującymi indywidualnie. Silne organizacje lokalne stają się solidnymi i cenionymi partnerami podczas gdy samodzielne gminy tak cennymi partnerami już nie są. Potwierdziła to jednoznacznie pani Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej uczestnicząc w spotkaniach mających na celu powołanie Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej i gorąco popierając tą ideę.

Tak więc dla Sosnowca nie powinno być dylematem czy przystąpić czy nie do organizacji wojewódzkiej ale jak zrobić to mądrze, czyli jak najtaniej i z jak największą korzyścią dla samego miasta jak i dla Zagłębia.

Powołanie lokalnej Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej (współpracującej następnie z organizacją wojewódzką) to doskonałe narzędzie promocji naszego własnego regionu, to wreszcie sygnał dla „całego świata” że taki region w ogóle istnieje, co ma niebywałe znaczenie w czasach jego postępującej marginalizacji. Jeśli jednak nawet takie pojęcia jak „Zagłębie Dąbrowskie”, czy „tożsamość zagłębiowska” dla niektórych decydentów być może nie mają znaczenia to przy podejmowaniu swoich decyzji powinni się kierować prostą logiką i zwykłą umiejętnością liczenia.

Tak się bowiem składa że składka Lokalnej Organizacji Turystycznej, w naszym wypadku ZOT jest niższa niż składka płacona przez gminę wielkości Sosnowca gdyby ta zdecydowała się samodzielnie przystąpić do Śląskiej Organizacji Turystycznej. Suma składek poszczególnych zagłębiowskich gmin przystępujących indywidualnie do ŚOT-u będzie zawsze, jak by nie liczyć wielokrotnie wyższa niż gdyby do tego ŚOT-u przystąpiły wspólnie, skonsolidowane w ramach jednej lokalnej Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Łatwo więc można policzyć że tak jest nie tylko taniej ale że więcej pieniędzy zostaje w naszym własnym regionie aby go promować. Natomiast korzyści z współpracy z organizacją wojewódzką (ŚOT) są dokładnie takie same jakie otrzymują pojedyncze gminy. Można ubiegać o dofinansowania, można otrzymać zniżki w opłatach za udział w imprezach targowych, itd.

Powołując regionalną, Zagłębiowską Organizację Turystyczną uzyskuje się dodatkowo trudno wyliczalną ale bardzo realną wartość, zaangażowanie wolontariuszy, członków stowarzyszeń którzy społecznie i z pasją zabiegają o promocję naszego regionu. W przypadku indywidualnego przystąpienia Sosnowca do Śląskiej Organizacji Turystycznej ta wartość zostanie utracona i raczej trudno się spodziewać że promocją Sosnowca zajmą się śląscy społecznicy. Pozostanie wyłącznie praca urzędników, a wiec powrót w zasadzie do punktu wyjścia.

Biorąc to wszystko pod uwagę mamy wielką nadzieję że zarówno sosnowieccy urzędnicy jak i sosnowieccy samorządowcy pochylą się nad tą koncepcją raz jeszcze, że ją dogłębnie przeanalizują, skalkulują i podejmą słuszną decyzję. Liczymy bardzo że nadużywane często w mediach miano stolicy Zagłębia tym razem okaże się prawdą i miasto Sosnowiec da dobry przykład i stanie się inicjatorem powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej nie będącej w żadnym przypadku antagonistycznej do organizacji wojewódzkiej (ŚOT), a wprost przeciwnie silnie z nią współpracującej.

Niniejsze pismo kierujemy do wszystkich zainteresowanych stron traktując je jednocześnie jako „list otwarty” z możliwością jego publikacji na naszej własnej stronie internetowej jak i w innych mediach.

W imieniu stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego,

z poważaniem !

Dariusz Jurek



Lista adresatów powyższego pisma:

1. Kazimierz Górski - Prezydent Miasta Sosnowca
2. Agnieszka Czechowska-Kopeć z-ca Prezydenta Miasta Sosnowca
3. Arkadiusz Chęciński - Przewodniczący Rady Miasta
4. Maciej Adamiec - Wiceprzewodniczący Rady Miasta (były kandydat na Prezydenta Miasta Sosnowca)
5. Przemysław Wydra - Wiceprzewodniczący Rady Miasta (były kandydat na Prezydenta Miasta Sosnowca)
6. Jarosław Pięta - Poseł na Sejm RP (były kandydat na Prezydenta Miasta Sosnowca)
7. Tomasz Mędrzak - Przewodniczący Komisji Kultury i Sportu RM Sosnowiec
8. Mateusz Rykała - Przewodniczący Klubu Radnych PO RP
9. Tomasz Bańbuła - Przewodniczący Klubu Radnych SLD
10. Artur Szczepański - Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystki
11. Michał Kaczmarczyk - Dyrektor Instytutu Zagłębiowskiego (gospodarz wcześniejszych spotkań)
12. Stanisław Czekalski - Prezes PTTK (pomysłodawca powołania ZOT)
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka