WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Serdeczne gratulacje dla rycerzy z Będzina!
Piotr Bielecki 07.02.2011
W dniu 5 lutego 2011 roku odbyły się uroczyste obchody 10 rocznicy powstania Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w zabytkowym kościele Św. Trójcy. Po części oficjalnej która miała miejsce w Domu Parafialnym członkowie Bractwa wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na Zamek gdzie miała miejsce rycerska biesiada m. innymi przy pieczonym dziku.

Działalność Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin to nie tylko przygoda i zabawa ale także obcowanie z żywą historią potwierdzającą w sposób obiektywny przynależność kulturową Zagłębia Dąbrowskiego do Małopolski. Jest to także kultywowanie jednego z największych symboli naszego regionu i jednocześnie promocja naszej Małej Ojczyzny. Dzięki tego typu działalności odkłamywany zostaje także stereotyp mówiący o tym że historia Zagłębia Dąbrowskiego zamyka się tylko w 150 latach podczas gdy w rzeczywistości jest tak długa jak wiekowe są ślady materialne działalności człowieka na tym obszarze.

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego ma przyjemność współpracować z Bractwem Rycerskim Zamku Będzin i to zarówno w obszarze projektu I-NGO jak również na innych płaszczyznach. Wytyczony przez nas szlak Via Regia mający swoje historyczne korzenie w średniowieczu nie mógł ominąć Góry Zamkowej w Będzinie. Oprócz licznych elementów zabytkowych tego miejsca jego silnym akcentem kulturowym jest bez wątpienia istniejące i działające tu bractwo rycerskie. Jego działalność ubogaca zatem nasz własny projekt który z kolei będzie także w jakiś sposób promował działalność miłośników rekonstrukcji historycznych skupionych w Bractwie Rycerskim Zamku Będzin.

Dziękujemy za zaproszenie na tą wyjątkową uroczystość i za docenienie działalności naszego stowarzyszenia przejawiające się symbolicznie w przekazaniu na ręce Dariusza Jurka, prezesa FdZD pamiątkowego glejtu.
Licząc na dalszą współpracę i na jej rozwój składamy serdeczne gratulacje z okazji 10 rocznicy powstania!
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka