Kontakt

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

STKZD 42-500 Będzin
ul. Małachowskiego 29
tel. +48 795 422 561

e-mail do Zarządu STKZD
orlowska.stkzd@gmail.com

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Artykuły: WYWIADY

Aleksandra Rogala
Wywiad z Aleksandrą Rogala, autorką książki "Błogosławieni i święci ..." PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka i Dariusz Zasadzień   
wtorek, 31 maja 2011 03:24

Przedstawiamy Państwu wywiad dla redakcji www.Czeladz.org z czeladzianką Panią Aleksandrą Rogala, autorką kilku książek m.in. z poezją i o charakterze religijnym.

Aleksandra Rogala mieszkanka Czeladzi. Od lat przejawia zamiłowanie do poezji i prozy i skąd zrodziła się w niej pasja pisania wierszy i tworzenia takich form przekazu słowa, gdzie myśli łatwo trafiałyby do czytelnika i zostawiły w jego wnętrzu pozytywny oddźwięk, nutę refleksji, wewnętrznej zadumy. Od 2004r należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie. Jej debiut zapoczątkowało wyróżnienie honorowe na Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa w 2005r.

Od 2009r. udziela się w Stowarzyszeniu Autorów Polskich oddział w Będzinie. Jest autorką tomików wierszy wydanych pod wcześniejszym nazwiskiem Bekus tj: "Wdychając życie"(2007), "Stokrotne dzięki" (2009). Pod obecnym nazwiskiem wydała w 2010 r pozycję: " Piaski oczami dziecka wojennej zawieruchy" napisanej w formie przedstawienia teatralnego, oraz zbiór 200 myśli zatytułowany: "Myśli pisane życiem". Swoją twórczość promuje na licznych spotkaniach autorskich zarówno z dorosłymi jak i z młodzieżą.Wywiad dla Redakcji www.Czeladz.org z Panią Aleksandrą Rogala:

[Redakcja www.Czeladz.org] - Od jak dawna pasjonuje panią pisanie?

[Aleksandra Rogala] - Szczerze mówiąc zapał ten rozbudziła we mnie jeszcze w Szkole Podstawowej moja wychowawczyni, a zarazem polonistka pani mgr Zofia Leks. Dla jednych były to nudne analizy wierszy typu "co autor miał na myśli?" i zbyt często zadawane rozprawki, a dla mnie była to możliwość wyrażania siebie i to w bardzo różnorodny sposób , wykorzystując szeroką gamę uzewnętrzniania swoich myśli. Potem były jakieś wiersze "chowane do szuflady". Dopiero w 2001r za namową koleżanki zaczęłam pisać pod pseudonimem Urszula B artykuły do gazetki parafialnej "Twoja Parafia", jaką ówcześnie wydawała parafia p.w.M.B.Bolesnej w Czeladzi. Jednak wraz z odejściem księdza, który zajmował się gazetką, skończyło się moje pisanie. Pisałam tylko dla siebie.

[Czeladz.org] - Co skłoniło panią do tego, iż znów zaczęła pani pisać i dzielić się swym pisaniem?
[A.R.] - Przypadek. Podczas pobytu w szpitalu poznałam poetkę panią Wandę Kusztyb.
Przedstawiła mi swoje wiersze, ja jej swoją prozę. Namówiła mnie ,bym zapisała się do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie. Jeszcze będąc w szpitalu napisałam wiersz do Papieża Polaka, a po wyjściu ze szpitala wysłałam do Watykanu. Zaczęłam pisać poezję.

[Czeladz.org] - Czy była to poezja ujmująca tylko tematykę religijną?
[A.R.] - Od treści religijnych wszystko się zaczęło, jednakże na nich nie poprzestałam. Początkowo były to wiersze rymowane, potem już białe i podejmujące różne tematy życiowe:  miłość, tęsknotę i radość, a nawet czasem ból - słowem to, z czym stykamy się na co dzień .

[Czeladz.org] - Ma pani na swoim koncie jakieś wyróżnienia?
[A.R.] - Tak. W 2005r uzyskałam wyróżnienie honorowe na Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa. Moje wiersze ukazały się w almanachu pokonkursowym "Ptakom niebieskim" .

[Czeladz.org] - Jakie wydała pani tomiki wierszy?
[A.R.] - W 2007 r.  przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi wydałam tomik poezji pt."Wdychając życie", a w 2009r " Stokrotne dzięki"

[Czeladz.org] - Mówi pani o wierszach. A czy w pani dorobku jest tez jakaś książka pisana prozą?
[A.R.] - Z okazji obchodów 150 lat dzielnicy Piaski w 2010 wydałam książkę w formie sztuki teatralnej "Piaski oczami dziecka wojennej zawieruchy"  Są to opowieści babci, która opowiada wnuczce swoje przeżycia wojenne jakie spędziła właśnie tu na Piaskach. Jest to książka napisana na podstawie faktów zebranych od ludzi należących do Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Czeladzi - Oddział na Piaskach .

[Czeladz.org] -A czy w tym roku wydała już pani jakąś książkę?
[A.R.] - Tak. Korzystając z okazji beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II wydałam książkę "Błogosławieni i święci ludzie czystego serca". Do książki dołączona jest płyta audio-video. Najwięcej miejsca poświęciłam błogosławionemu papieżowi Polakowi. Tuż za nim znajduje się 20 innych błogosławionych i świętych. Jest tu m.in św. Faustyna Kowalska, św.ojciec Pio, błogosławiona Matka Teresa, błogosławiony Jerzy Popiełuszko i wiele innych. Każdej osobie poświęciłam osobną modlitwę, wiersz i rozważanie na podstawie Pisma świętego. Znajdują się tu krótkie notki biograficzne, a całość dopełniają rysunki świętych i błogosławionych, których autorem jest Krzysztof Zięcik.

[Czeladz.org] - Co skłoniło panią do napisania tej książki?
[A.R.] - Przede wszystkim fakt wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. Chciałam wydając z tej okazji książkę, oddać swój mały hołd  błogosławionemu papieżowi Polakowi.Był wielkim biskupem , arcybiskupem. kardynałem ,papieżem ale nade wszystko  - był wielkim człowiekiem. Jeden ze swoich wierszy poświęconych papieżowi kończy się słowami nawiązującymi do jego wielkości : "Ojcze nasz święty nikt z nas Wielkością dorównać Ci nie zdoła, dlatego pokornie chylimy przed Tobą czoła"

[Czeladz.org] - Jak pani w skrócie określi prace nad tą książką?
[A.R.] - Praca ta pochłonęła mnie dogłębnie. Dzięki niej poznałam bliżej sylwetki świętych i błogosławionych, o których nierzadko tak mało wiedziałam. Zgłębianie tajników ich życia było bardzo pasjonujące, a dzięki temu rozważania na temat danej osoby w kontekście cytatów z Biblii - bardziej bogate. Moje własne modlitwy i wiersze są wyrazem wielkiego pokłonu w stronę tych świętych i błogosławionych.

[Czeladz.org] - Gdzie można kupić pani książki?
[A.R.] - W moim sklepie internetowym pod adresem : www.poezjaiproza.pl - serdecznie zapraszam do zakupów.

[Czeladz.org] - Na koniec jeszcze zapytam -jakie są pani plany twórcze?
[A.R.] - Pragnę tym razem skłonić się w stronę najmłodszych odbiorców i  w planach mam wiersze lub bajki dla dzieci.

[Czeladz.org] - Życzę w takim razie zrealizowania zamierzeń literackich i dziękuję za rozmowę
[A.R.] - Ja również serdecznie dziękuję.

na zdjęciu poniżej: Aleksandra Rogala


 
Wygenerowano w sekund: 0.01
8,561,158 unikalnych wizyt