WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Naszym Zdaniem

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Sosnowcu...
Piotr Bielecki 15.09.2009
Prawo inicjatywy ustawodawczej, według art. 118 Konstytucji RP, przysługuje m.in. grupie 100 tys. obywateli. Niestety podobny zapis nie odnosi się samorządów, co uniemożliwia grupie obywateli (mieszkańców jednej gminy) złożenie swojego projektu uchwały pod obrady Rady Miasta, która może projekt przyjąć lub odrzucić. Czego nie przewidział ustawodawca, przewidziało życie. Rady Miast Czeladzi oraz Jaworzna dały możliwość swoim mieszkańcom tworzenia prawa lokalnego.
cay artyku
Nazwa metropolii w publicznej debacie
Wojciech Pudło 19.04.2009
Przeprowadzane debaty, składanie podpisów poparcia w sprawie nazwy metropolii robią wrażenie jakoby temat planowanej aglomeracji zyskiwał drugą młodość. Przez ten czas właściwie się nie zmieniło jedno - argumenty w sprawie nazwy. Ci, co chcą zatrzeć różnice między Śląskiem, a Zagłębiem uparcie twierdzą, że ten podział jest archaizmem i trzeba iść do przodu tj. nazwać metropolię przymiotnikiem śląską, bo jest bardziej rozpoznawalna i wtedy...
cay artyku
Kiepura patronem lotniska - rzecz całkiem realna
Piotr Bielecki 19.04.2009
Niezwykle nas cieszy, że kandydatura Jana Kiepury na patrona lotniska w Pyrzowicach zyskuje co raz szersze poparcie. Pierwszą osobą, która poruszyła ten temat był wójt Ożarowic. Pomysł co jakiś czas był odświeżany w serwisie sosnowiecfakty.pl, a w ostatnich dniach został upubliczniony na łamach naszej witryny. Dwa dni po naszej publikacji, w prasie można było przeczytać wypowiedź rzecznika sosnowieckiego Urzędu Miasta Grzegorza Dąbrowskiego, który pochlebnie wypowiadał się o kandydaturze Kiepury. Minęło kilka dni, a w podobnym tonie swoje zdanie sformułował też poseł Jarosław Pięta.

Do tej pory jako stowarzyszenie odbyliśmy szereg spotkań w tej sprawie i za każdym razem pomysł spotykał się z życzliwym przyjęciem. Wystosowaliśmy również pismo do prezydenta miasta Sosnowca - Kazimierza Górskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta - Daniela Miklasińskiego, w którym apelujemy o wspólne działanie w tej kwestii - ponad politycznymi podziałami, bo tylko taki szeroki front poparcia umożliwi osiągnięcie naszego wspólnego przecież celu. Sama postać Kiepury jest apolityczna i daleka od kontrowersji, a więc jest to doskonała okazja by wznieść się ponad wszelkie podziały i solidarnie poprzeć kandydaturę Jana Kiepury nie tylko jako Zagłębiaka, ale także jako osobę, której życie związane było też z Górnym Śląskiem.
Kolej na Pyrzowice!
Emil Szer 19.04.2009
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego z dużym zainteresowaniem zapoznało się z koncepcją budowy linii kolejowej łączącej stolicę województwa, Katowice z portem lotniczym w Pyrzowicach.

Wyrażamy duże zadowolenie, że w koncepcji tej linia kolejowa do lotniska ma przebiegać przez obszar Zagłębia Dąbrowskiego. Jesteśmy stowarzyszeniem regionalnym i z oczywistych względów popieramy i będziemy popierać wszelkie inicjatywy zmierzające do rozwoju naszego regionu, a których tu z różnych względów bardzo brakuje.
cay artyku
Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach
Piotr Bielecki 18.04.2009
Po raz pierwszy lotnisko w Pyrzowicach zostało udostępnione do ruchu pasażerskiego w 1966 roku. Od tego czasu port lotniczy wiele się zmienił, co ma związek z rozwojem transportu lotniczego. Od 2007 roku kiedy został oddany do użytku nowy terminal pasażerski, odprawionych rocznie może być do 3,6 miliona pasażerów, a sam obiekt ulega dalszej rozbudowie. Planowana jest rozbudowa m.in. trzeciego terminalu pasażerskiego oraz nowej drogi startowej.

Lotnisko określane często jako przyporządkowane do Katowic faktycznie leży ponad 20 kilometrów od jego centrum. Co ciekawe – jest ono również umiejscowione w historycznym Zagłębiu Dąbrowskim. Gmina Ożarowice, chociaż obecnie należy do powiatu tarnogórskiego, do 1973 roku również administracyjnie należała do Zagłębia Dąbrowskiego. Warto odnotować też fakt, że część lotniska położona jest na terenie gminy Mierzęcice (obecnie Powiat Będziński).
cay artyku
Gdzie jest Zagłębie w przyszłej Metropolii?
Piotr Bielecki 18.04.2009
Jeszcze ponad 70 lat temu ludzie rzadko kiedy utożsamiali Zagłębie Dąbrowskie ze Śląskiem. Paradoksalnie ówczesny poziom edukacji społeczeństwa był niższy niż teraz, a odsetek analfabetów wynosił kilkadziesiąt procent. Wtedy do odróżnienia przyczyniało się więcej czynników. Począwszy od podziału administracyjnego, przez zastany poziom infrastruktury, na różnicach kulturowych i historycznych skończywszy. Mowa o II Rzeczpospolitej, kiedy to Zagłębie było w województwie kieleckim, a polska część Śląska tworzyła osobne, autonomiczne województwo.
cay artyku
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka