WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Kącik Regionalisty

Powstanie styczniowe w oczach Piłsudskiego
Piotr Bielecki 09.03.2010
Główny współtwórca Niepodległej Polski, Józef Piłsudski był pogrobowcem powstania 1863 roku. Przyszedł na świat 5 grudnia 1867 a więc trzy lata po jego upadku w 1864.
Powstanie styczniowe, polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu, wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim. Trwało ono do jesieni 1864; zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane – Litwę, Białoruś i część Ukrainy. Trzeba powiedzieć, że było największym polskim powstaniem narodowym. Ważne jest to, że spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Nasz czyn zbrojny 1863 miał charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1 200 bitew i różnych potyczek.
cay artyku
Roman Bąbczyński
FdZD 27.12.2009
Generał, uczestnik II wojny światowej

Urodził się 24.07.1909 w Dąbrowie Górniczej, jako syn Franciszka i Antoniny.
W latach 30-tych został kadetem w Korpusie Kadetów w Rawiczu, później słuchaczem oficerskiej szkoły w Toruniu. Jako oficer pełnił służbę w jednostkach wojskowych w Zamościu i we Lwowie. Marszałek Edward Rydz-Śmigły mianował go swym adiutantem. Podczas II wojny światowej uczestniczył w walkach pod Tobrukiem i Monte Cassino.
cay artyku
Karol Adamiecki
Piotr Bielecki 14.12.2009
Urodził się 18 marca 1866 roku w Dąbrowie Górniczej na Redenie w rodzinie inżyniera górniczego Karola i Wandy z Ludwikowskich.
Przed pójściem na studia ukończył naukę w średniej szkole technicznej w Łodzi. Studiował w Instytucie Technologicznym w Petersburgu.
W 1891 r. uzyskał tytuł inżyniera technologii. Pracę zawodową rozpoczął w 1891 roku w Hucie Bankowej, z początku jako pracownik biura technicznego, następnie jako asystent kierownika walcowni.

cay artyku
Pamiętajmy o przeszłości - pomnik poległym obrońcom Ojczyzny
FdZD 13.11.2009
W roku 1918 Wojkowice Komorne były małą wsią położoną obok granicy Prusko-Rosyjskiej, wchodzącej w skład zaboru rosyjskiego. Echa wielkiej polityki wolno dochodziły do mieszkańców. Dzień codzienny, praca na roli i przy budowie powstającej Kopalni Węgla Kamiennego nie stłumiły jednak tęsknoty do własnej ojczyzny – POLSKI.
cay artyku
24 sierpnia 2009 roku - 150 lat Dworca Kolejowego w Sosnowcu
Piotr Bielecki 20.08.2009
Nie upłynęło jeszcze zbyt wiele czasu kiedy zastanawiano się nad tym, czy budowana w Królestwie Polskim kolej ma mieć napęd konny, czy raczej parowy?

Na szczęście nie wystraszono się nowoczesnej technologii i otwarta w 1848 roku Kolej Żelazna Warszawsko-Wiedeńska była wielkim sukcesem inwestycyjnym który przyczynił się do znacznego rozwoju gospodarczego obszarów przez które przebiegała.
Rozwój transportu kolejowego następował jednak bardzo żywiołowo. Wprowadzano coraz cięższe lokomotywy i wagony które umożliwiały zwiększenie tonażu przewożonych towarów.

cay artyku
Zagłębie Dąbrowskie bastionem lewicy A.D. 2009?
FdZD 28.06.2009
Powszechnie panuje teza, że Zagłębie Dąbrowskie przejawia większe sympatie lewicowe od sąsiednich regionów i ogółem reszty kraju. Przeszłość pokazała, że lewica (niezależnie - czy o rodowodzie PZPR-owskim czy nie) uzyskiwała w naszym regionie ponadprzeciętne wyniki w porównaniu do reszty kraju. Warto jednak zadać sobie trud by sprawdzić jak wypadamy na tle najbliższych sąsiadów i czy teza rzeczywiście jest prawdziwa.
cay artyku
Kolejowa historia (cz.1), czyli od pomysłu do Granicy
FdZD 14.04.2009
Tłum ludzi zebranych na nowo wybudowanym długim peronie z pewną niecierpliwością i ogromnym zainteresowaniem spogląda na lśniące szynami torowisko. Jest 1 kwietnia 1848 roku. Wśród zebranych widać robotników i urzędników kolejowych, wraz z rodzinami. Licznie przybyła tu także okoliczna ludność, aby zobaczyć to wyjątkowe widowisko, aby zobaczyć to wyjątkowe wydarzenie. Otóż za moment, za chwilę ma tu pojawić się machina parowa ? parochod ciągnący sznur kolorowych wagonów.

cay artyku
Władysław Broniewski - "Zagłębie Dąbrowskie"
FdZD 12.04.2009
Szybie milczący i ciemny,
ożyjesz i będziesz gadał.
Po gniew - jak węgiel - kamienny,
windo złej pieśni
- na dół!
cay artyku
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka