E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:
|
|
Historia pewnego pomnika (Wojkowice) |
Dariusz Jurek
25.06.2010
|
|
Dzięki uprzejmości znanego zagłębiowskiego, a dokładniej wojkowickiego regionalisty i jednocześnie autora książki "Spacer do przeszłości czyli Wojkowice na starej fotografii" pana Stanisława Dudy otrzymaliśmy ciekawy artykuł (wraz z pakietem archiwalnych zdjęć) na temat pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny. Prezentujemy go tu w oryginalnym brzmieniu, bez żadnych skrótów redakcyjnych: "Pamiętajmy o historii. To jest spuścizna naszych przodków. Tracąc historię nie mamy prawa stanowić o teraźniejszości naszego miasta i o jego przyszłości"
W tym roku mija 72 lata od odsłonięcia pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny który znajduje się przed szkołą podstawową nr 1 koło strażnicy OSP w Wojkowicach. Obecne władze miasta nie pamiętają o historii tego pomnika. Dalej obchodząc rocznicę wybuchu II Wojny Światowej przed tym pomnikiem i zamazują jego przeznaczenie. Ten pomnik nie ma nic wspólnego z II Wojną Światową. Nasi dziadowie i ojcowie budowali ten pomnik aby uczcić pamięć poległych wojkowickich harcerzy którzy zginęli w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości w latach 1918-1920.
W roku 1918 Wojkowice Komorne były małą wsią położoną obok granicy Prusko-Rosyjskiej, wchodzącej w skład zaboru rosyjskiego. Echa wielkiej polityki wolno dochodziły do mieszkańców. Dzień codzienny, praca na roli i przy budowie powstającej Kopalni Węgla Kamiennego nie stłumiły jednak tęsknoty do własnej ojczyzny – POLSKI.
Koniec I Wojny Światowej stwarzał realne możliwości powstania własnej ojczyzny. Pamięć o jej historii przekazywana przez poetów, pisarzy i malarzy podtrzymywała ducha patriotyzmu. Kto wówczas nie pasjonował się powieściami Sienkiewicz i Prusa; kto nie uczył się wierszy naszych poetów jak Mickiewicz, Słowacki i Norwid; kto ze wzruszeniem nie oglądał płócien Grodgera i Matejki.
Kto dzisiaj pamięta wiersz Władysława Bełzy /1847-1913/ pod tytułem „Katechizm polskiego dziecka”.
Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak Twój?
Orzeł Biały.
Gdzie Ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi
Czem ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czem zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Coś Ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie
To był budulec naszej narodowej świadomości o której w dobie internetu i kultury medialnej tak mało się pamięta.
W roku 1918 mieszkańcy czynnie włączyli się w rozbrajaniu okupanta pruskiego /tak od roku 1914 tereny naszej wioski okupowały wojska Pruskie/. Możemy grupę naszych przodków z tego okresu zobaczyć na zachowanej fotografii.
Po dwudziestu latach w roku 1938 społeczność Wojkowic Komornych, Gminy Bobrowniki i Starostwo Powiatowe w Będzinie w rocznicę 20-stolecia uzyskania niepodległości postanowiła wybudować Pomnik. Pomnik ma czcić jakby dwie rocznice. Pierwsza to uzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości oraz poległym w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej . Spina je jakby jeden motyw – poległym w 1918 i 1920 obywatelom naszej wsi. Nadano mu nazwę POMNIK POLEGŁYM OBROŃCOM OJCZYZNY. Na dole pomnika umieszczono na tablicy cztery nazwiska poległych, a to:
SITKO STANISŁAW
ZIAJA EDWARD
UJEC MIKOŁAJ
SKOREK PIOTR
Byli to harcerze którzy wstąpili do wojska na apel Naczelnika Józefa Piłsudskiego w celu ratowania ojczyzny przed najazdem bolszewików.
Święto odsłonięcia Pomnika było wielkim wydarzeniem dla samej społeczności Wojkowic Komornych jak i dla okolicznych wiosek z Gminy Bobrowniki i samego Powiatu Będzińskiego.
Uroczystość uświetnili: ówczesny Starosta Powiatu Józef Boksa, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Wojkowic Komornych i okolicy.
Uroczystość rozpoczęto zbiórką na placu przy nie istniejącym już obecnie osiedli BETONY. Na terenie tego placu stoją obecnie dwa bloki, tzw. punktowce i pawilon handlowy w okolicy placu autobusowego. Stad zaproszeni goście wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod pomnik koło Strażnicy. W pochodzie brała również udział drużyna Wojska z którą w zaprzęgu konnym na podwoziu tzw. „bietka” ciągniony był karabin maszynowy który mieszkańcy kupili z własnych datków dla Wojska .
Całą ceremonię można zobaczyć na zachowanych fotografiach.
http://forum.zaglebiedabrowskie.org/viewtopic.php?f=42&t=1401&p=21607#p21607
Pomnik był dumą mieszkańców. Figura legionisty ma głowę zwróconą na zachód w stronę Niemiec z której spodziewano się napaści.
Po wejściu okupanta pomnik zniszczono. Jak wyglądały zniszczenia można zobaczyć na zdjęciu.
Po wojnie odrestaurowano pomnik ale bez figury legionisty. Władze ówczesne nie mogły pokazać że w Wojkowicach kultywuje się pamięć o żołnierzach walczących z bolszewikami.
W roku 1945 bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych na naszym terenie przed pomnikiem w wykopanym grobie pochowani 13 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie wyzwalania Wojkowic. W latach 60-siątych ubiegłego wieku ciała ich ekshumowano i przeniesiono do zbiorowej mogiły Żołnierzy Radzieckich w Katowicach.
Po zmianach ustrojowych przywrócono dawny kształt pomnika z figurą legionisty
W tej chwili jest to jedyny pomnik wojskowy na terenie naszego Powiatu.
Dziwnym więc jest fakt zupełnej nie znajomości historii tego pomnika. Dzieci uczone są w szkołach że jest to pomnik nieznanego żołnierza, mauzoleum nieznanego żołnierza, pomnik legionisty. Kuriozalnym wręcz jest opinia jednej z Radnych naszego miasta że jest to Pomnik Partyzanta Armii Krajowej . Rok 1938 jego odsłonięcia i AK ?
Zapomina się o ludziach walczących z okupantem w szeregach Związku Orła Białego. Naprawdę haniebnym jest głoszenie przez niektórych że ZOB był organizacją stworzoną przez okupanta aby wyłapać ludzi chcący walczyć z hitlerowcami. Przecież była to organizacja powstała w Krakowie zaraz na początku wojny którą założyli oficerowie Wojska Polskiego. Taką propagandę głosili komuniści dla których była wrogą ideologicznie. Po jej rozgromieniu przez hitlerowców wielu jej członków działało w innych organizacjach, między innymi w Armii Krajowej. Stąd szerzenie takich kłamliwych teorii przez byłych członków byłej PZPR.
Teraz włodarze naszego miasta przejęli tą komunistyczną tradycję i urządzają obchody święta 1 września. A gdzie data 15 sierpnia ? To przecież rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej. To dzień Wojska Polskiego. To przecież ta data gdzie zamiast śmieci i wiatru powinny być władze miasta, dzieci i młodzież szkolna oraz społeczeństwo.
Jeżeli będziesz brał udział w uroczystościach pod tym pomnikiem pamiętaj o jego historii.
Stanisław Duda, Wojkowice
|
|
#1 |
dnia lipca 24 2010 02:23:13
#2 |
dnia lipca 29 2010 09:17:37
#3 |
dnia lipca 30 2010 05:36:34
|
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
|
Brak ocen. Moe czas doda swoj?
|
|
|
Christian Louboutin Pumps on sale
Christian Louboutin Pumps nib black
Christian Louboutin Pumps replica
Christian Louboutin Pumps knockoffs[/b]
christian louboutin ulona 140 platform sandals
Christian Louboutin Knockoffs
Christian Louboutin Flats
Christian Louboutin Flats sale
Christian Louboutin Flats replica
Christian Louboutin Ankle Boots
Christian Louboutin Ankle Boots black
christian louboutin sandals
christian louboutin sandals sale
christian louboutin sandals black
christian louboutin sandals flats
Christian Louboutin Slingbacks
Christian Louboutin Slingback platform pump
Christian Louboutin Slingback pumps
Christian louboutin Wedges
Christian louboutin Wedges on sale
Christian louboutin Wedges replica
cheap christian louboutin shoes uk
cheap christian louboutin uk
cheap christian louboutin shoes replica
Christian Louboutin clearance shoes
Christian Louboutin classic collection
Christian Louboutin 2010
Replica Christian Louboutin
discount christian louboutin shoes uk
cheap christian louboutin shoes uk
discount christian louboutin pumps
Nike Mercurial Vapor Superfly II FG
Nike Mercurial Victory FG
nike mercurial vapor superfly fg cleats
Nike Mercurial Vapor Superfly V
Nike Mercurial Vapor Superfly II FG cleats
Christian Louboutin Feticha Pumps
Christian Louboutin Simple 85 Pumps
Christian Louboutin Leopard Print Wedge Sandals
Christian Louboutin Pink Petal Sandals
Christian Louboutin Leopard Print Wedge Sandals
Christian Louboutin Bilbao Wedges
Leopard Print Pony Skin Christian Louboutin Wedges
coach handbags , coach outlet , coach purses , Jimmy Choo handbags , Prada handbags , Juicy Couture handbags