WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Polecamy

Ogólnopolskie Eliminacje do Mistrzostw Świata Agility 2010 w Czeladzi
Piotr Bielecki 23.04.2010


W imieniu Związku Kynologicznego w Polsce Oddział Bytom pragniemy zaprosić na Ogólnopolskie Eliminacje do Mistrzostw Świata Agility 2010. Zawody będą miały miejsce w dniach 23-24 kwietnia 2010 na terenie MOSIR w Czeladzi. Sędziować je będzie uznany holenderski sędzia, Kees Stoel. Publiczność będzie mogła zobaczyć wspaniałe show, ukazujące niesamowite pokłady energii oraz zapał do pracy drzemiący w każdym z psów, niezależnie od ich wielkości, rasy czy pochodzenia psa. Widzowie będą mieli również okazję przekonać się, jak pięknie potrafi współpracować pies ze swoim przewodnikiem. Psy kierowane tylko głosem i gestem w szaleńczym tempie i z ogromną pasją pokonywać będą kolejne przeszkody. Zawody trwają cały dzień (od 8.00 do 18.00), wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zawody są imprezą towarzyszącą Dniom Czeladzi 2010 oraz są objęte honorowym patronatem burmistrza miasta.
Agility to stosunkowo młoda, bardzo widowiskowa dyscyplina sportu kynologicznego. Narodziła się w Wielkiej Brytanii w latach 70-tych. W Polsce dynamiczny rozwój tego sportu możemy obserwować w ciągu ostatnich 5-6 lat. W naszym regionie na Śląsku i w Zagłębiu gości ona od stosunkowo niedawna, bo dopiero w 2007r. zawiązała się pierwsza grupa miłośników tej dyscypliny: Grupa Sportowa Agility w Katowicach. Mimo tak krótkiego okresu działalności, możemy już teraz pochwalić się niemałymi osiągnięciami sportowymi oraz organizacyjnymi: regularnie startującymi i zdobywającymi sukcesy zawodnikami, organizacją cieszących się dużym zainteresowaniem ogólnopolskich zawodów oraz licznych promujących agility pokazów przy okazji różnych imprez.

Agility jest to sport polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie oraz jak najszybciej specjalny tor przeszkód. Pies musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności, ale nie zna ich układu – tylko przewodnicy mają czas przed startem na zapoznanie się z torem i zapamiętanie kolejności przeszkód.

Agility to praca zespołu: pies musi całkowicie zaufać przewodnikowi, żeby móc błyskawicznie reagować na jego komunikaty, a przewodnik… przewodnik musi umieć się w tym tempie odnaleźć, nadążyć za niekiedy wręcz nieprawdopodobnie szybkim psem. Cały przebieg jednej pary trwa nie dłużej niż kilkanaście – kilkadziesiąt sekund. Przy tak szybkim tempie akcji tylko pełna harmonia i współpraca zespołu pozwalają na sukces.

Dodatkowo agility to sport dla każdego, psy są oceniane w różnych kategoriach wzrostowych, a fakt, że dokładność jest ważniejsza niż szybkość powoduje, że czasami zwroty akcji oraz wyniki są naprawdę zaskakujące i nieprzewidywalne.

I właśnie dlatego ten sport jest niesamowicie widowiskowy. I cieszy się dynamicznym rozwojem: radość i pasja psa biegnącego przez kolejne przeszkody, tempo, w jakim się to wszystko odbywa, pełna, pozytywna współpraca, to naprawdę robi wrażenie.
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony

Zaloguj si lub zarejestruj, eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka