Kontakt

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

STKZD 42-500 Będzin
ul. Małachowskiego 29
tel. +48 795 422 561

e-mail do Zarządu STKZD
orlowska.stkzd@gmail.com

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Zobacz zdjęcie

Galeria zdjęć > ZIĘCIK KRZYSZTOF > Największy obraz >>
koncerttomasz03-9-1_kopia.jpg
Krzysztof Zięcik z Czeladzi namalował na płótnie największy obraz, jaki zawisł w okresie Wielkiego Postu w kościołach diecezji sosnowieckiej. Chrystus w Ogrójcu ma wymiary 17 na 9 metrów - tyle co cztery "Bitwy pod Grunwaldem".

- Chyba już nigdy w życiu nie namaluję czegoś podobnego - mówi 46-letni Krzysztof Zięcik z Czeladzi, artysta amator, autor malowidła. Był górnikiem w kopalni Saturn. Parę lat temu przeszedł na rentę i wystawia swoje prace w okolicznych galeriach. - Ale w kościele to zupełnie co innego - mówi. - Po raz pierwszy czułem, jak wielu ludzi mogło oglądać moje malowidło. To niezwykłe.

Płótno o powierzchni 153 m kw. zawisło na czas Wielkiego Postu w prezbiterium kościoła św. Tomasza przy ul. Orlej. - Wystrój kościoła ma tworzyć niebanalny nastrój - mówi pomysłodawca, ksiądz prałat Jan Szkoc, proboszcz parafii, który zlecił Zięcikowi zadanie.

Praca trwała półtora miesiąca. - Malowałem na piętrze plebanii. Zbudowałem konstrukcję o kształcie trzepaka i przewijałem 17-metrowy pas płótna - opisuje malarz. Co dwa metry wyrysował na płótnie ołówkiem poziome linie, żeby łatwiej zorientować się w olbrzymiej przestrzeni. Potem Zięcik nanosił plamki farby.

- Obraz ma baśniowy klimat, gdzieniegdzie naśladuje strukturę witrażu - tłumaczy. Tło utrzymane jest w błękitnych i fioletowych barwach. Na pierwszym planie klęczący w Ogrójcu Chrystus przyjmuje kielich niesiony przez anioła.

Wczoraj, z rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia, malowidło zdjęto. Poczeka w rulonie do Środy Popielcowej przyszłego roku.

Data: 12/06/2011 12:31
Dodane przez: Andrzej Musial
Wymiary: 788 x 606 pikseli
Rozmiar pliku: 385.02kB
Komentarz: 1
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 1439

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
4,299,905 unikalnych wizyt