Kontakt

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

STKZD 42-500 Będzin
ul. Małachowskiego 29
tel. +48 795 422 561

e-mail do Zarządu STKZD
orlowska.stkzd@gmail.com

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
"Tu Metropolia" przyjdź, posłuchaj, zabierz głos

„Tu Metropolia” – przyjdź, posłuchaj, zabierz głos
Na kolejną otwartą debatę z cyklu „Tu Metropolia”, poświęconą tematyce metropolitalnej, zapraszamy do Będzina. Cykl spotkań organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.
Debaty odbywają się co dwa tygodnie w miastach i gminach tworzących Metropolię. Podczas spotkań poruszane są ważne kwestie metropolitalne – transport publiczny, rozwój gospodarczy i społeczny, kształtowanie przestrzeni, promocja całego obszaru Metropolii, a także zagadnienia związane ze specyfiką miast i gmin, w których odbywają się spotkania.
Tematy te omawiane są przez członków Zarządu GZM, przedstawicieli władz miast i gmin Metropolii oraz zaproszonych gości – ekspertów, społeczników i dziennikarzy. Spotkania,
ze względu na swój otwarty charakter, są także okazją do zabrania głosu przez mieszkańców.
Cały cykl prowadzi, doświadczony w tematyce metropolitalnej, dziennikarz Dziennika Zachodniego – red. Marcin Zasada.
W spotkaniu w Będzinie wezmą udział: Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Łukasz Komoniewski, Prezydent Będzina, dr hab. Robert Pyka, Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, Uniwersytet Śląski, a także Radni Będzina oraz dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznicy i mieszkańcy.
– Będzin to miasto o długiej i bogatej historii, które w tym roku obchodzi jubileusz 660 lat  nadania praw miejskich. Naszą dumą jest średniowieczny Zamek, który wyróżnia Będzin na tle pozostałych miast Zagłębia i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Realizując plany rozwojowe, mocny nacisk kładziemy na wykorzystanie walorów historycznych miasta, jednocześnie nie zapominając o rozwoju gospodarczym oraz tych funkcjach, które stanowią o jego atrakcyjności do zamieszkania.
W Będzinie mamy dobrze funkcjonujące instytucje, świadczące usługi dla ludności w zakresie kultury i sztuki, turystyki i rekreacji, oświaty, ochrony zdrowia oraz opieki społecznej, ale ciągle poszerzamy ofertę, która ma wpływ na jakość życia mieszkańców.  W tym roku oddajemy do użytku nowy obiekt oferujący dwie formy wsparcia społecznego dla osób starszych
i niesamodzielnych tj. Centrum Usług Społecznych, które wpłynie na poszerzenie oferty zajęć pozwalających na aktywną integrację ponad stu seniorów. Na terenie miasta
w ostatnich latach powstało kilka ciekawych inwestycji sportowych i rekreacyjnych, m.in. wodny plac zabaw na Warpiu, pumptrack czyli rowerowy plac zabaw na Syberce, czy bawialnia przy Ośrodku Sportu i Rekreacji – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.
Podczas debaty w Będzinie mowa będzie m.in. o szansach miasta na dalszy rozwój, wynikających z przynależności do Metropolii, o jego kapitale wnoszonym do struktury metropolitalnej, o polityce rowerowej, a także o wyrazistej zagłębiowskiej tożsamości. W kontekście spójności metropolitalnej poruszona zostanie także kwestia Funduszu Solidarności.
Na spotkanie w Będzinie zapraszamy 11 kwietnia (środa), o godz. 16.30, do Miejskiej
i Powiatowej Biblioteki Publicznej, plac Włodzimierza Wójcika 1.
Miejsca i terminy kolejnych spotkań znajdziecie na profilu FB Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, tam też transmitowana jest każda z debat.
Patronem medialnym spotkań „Tu Metropolia” jest Dziennik Zachodni.

Halina Kwiatkowska 2018-04-11

26 sejmik poetycki

Wernisaż wystawy Teresa Sajdak-Lorenc

 

Teresa Sajdak-Lorenc to zagłębiowska artystka – malarka aktywnie działała w latach 1984-89. W tym czasie brała udział w wielu wystawach na terenie kraju. Po przerwie, w 2003 roku powróciła do malarstwa, i nie tylko. Tworzy również sztukę użytkową, eksperymentuje z różnymi materiałami. Od roku 1984 należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, w ramach którego prowadzi też warsztaty rękodzielniczo – malarskie z młodzieżą. Do sosnowieckiej grupy plastycznej Relacje należy od 2005 roku. Chętnie sięga po nowe środki wyrazu i realizuje się w różnorodnych formach plastycznych, czym często zaskakuje odbiorcę. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Sztuka i twórczość są jej pasją, a pracownia jej światem.

 

Wernisaż wystawy:
06.04.2018 godzina 17:00
Galeria MUZA
ul. Warszawska 2, Sosnowiec

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wspomnień czar

Kobieta i wiosna

KOBIETA I WIOSNA”

WYSTAWA OBRAZÓW ORAZ PREZENTACJE LITERACKO-MUZYCZNE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW KULTURY ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO.


ZOFIA MAJERCZYK-OWCZAREK – OBRAZY MALOWANE NA SZKLE

ALEKSANDRA BEKUS, MARIA HERMAN I BOŻENA NOGA – POEZJA

MARIA HERMAN I BOŻENA ZWIĄZEK – MUZYKA I PIOSENKI

 

Zofia Majerczyk – Owczarek to artystka ludowa, pochodząca ze starych rodów góralskich, które od pokoleń tworzą kulturę Podhala oraz kultywują tradycje przodków. Wcześniej zajmowała się haftem i szyciem strojów regionalnych oraz założyła dziecięcy zespół folklorystyczny. Od kilkunastu lat uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Zakopanem, na Podhalu i innych regionach kraju. Od 2000 roku maluje na szkle i ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. W naszym regionie Zofia Majerczyk-Owczarek prezentowała się z wystawą „Święci aniołowie i tatrzańscy zbójowie” w 2013 roku w Galerii „Pod Sową” w Miejskiej Bibliotece w Będzinie.

Wieczornica poetycka

Wernisaż haftu oraz wieczór poezji Zofii Cencek

Wojciech Skórka 2018 Muzeum Miejskie Sztygarka

Wystawa zbiorowa członków STKZD

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Pejzaż Polski” prac członków STKZD

- Malarzy
- Fotografów
- Hafciarzy
- Rzeźbiarzy

 

Uroczysty finisaż wystawy odbędzie się 21 lutego o godzinie 17.00 (środa)   w Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA ul. Legionów 10 w Sosnowcu.

 

Wygenerowano w sekund: 0.02
4,281,240 unikalnych wizyt