Kontakt

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

STKZD 42-500 Będzin
ul. Małachowskiego 29
tel. +48 795 422 561

e-mail do Zarządu STKZD
orlowska.stkzd@gmail.com

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wystawa poplenerowa

Igłą malowane - Halina Kwiatkowska

 

"POD NIEBEM" Wystawa fotografii lotniczej i modeli samolotów

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania nowej wystawy w Pałacu Mieroszewskich pt. "POD NIEBEM" - Wystawa fotografii lotniczej i modeli samolotów, która zostanie otwarta 3 sierpnia 2019 r.

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie Bartka Bery - fotografa lotniczego, który specjalizuje się w sesjach "air to air". W ostatnich latach fotografował większość statków powietrznych należących do Sił Zbrojnych RP oraz wielu innych krajów NATO (Francja, Niemcy, Belgia, Holanda, Węgry, Włochy, Norwegia, Słowacja, Dania, Portugalia, Kanada, Stany Zjednoczone, Litwa i inne). Fotografował polskie kontyngenty wojskowe w Afganistanie i na Litwie. Był głównym koordynatorem fotograficznym sesji wykonywanych z okazji 100 lecia lotnictwa wojskowego oraz NATO Tiger Meet 2018.

 

Dodatkową gałęzią jego fotograficznej działalności są siły specjalne – fotografował między innymi Jednostkę Wojskową GROM.

 

Druga część wystawy to prezentacja dorobku fotograficznego spotterów - pasjonatów fotografii lotniczej. Na ekspozycji będzie można zobaczyć zdjęcia Adama Sygacza, Tomasza Woźniaka, Krzysztofa Kowalczyka, Andrzeja Rakowskiego, Grzegorza Rakosza, Adama Matuszkiewicza, Franciszka Tarskiego, Radosława Beneša, Rafała Liwochowskiego, Sebastiana Dombrowskiego, Adama Cupiała oraz Piotra Maja.

 

Ekspozycję fotografii lotniczej uzupełni wystawa modeli samolotów - zarówno wojskowych z okresu I i II Wojny Światowej jak i modeli samolotów pasażerskich z całego świata w różnych skalach.

 

Wystawa potrwa od 3 sierpnia do 22 września 2019 r.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

Wojciech Skórka wystawa Muzeum Będzin 2019

 

 

"Indie w obiektywie Wojciecha Skórki"

Już od 5 lipca serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii "Indie w
obiektywie Wojciecha Skórki". Dzięki autorowi zdjęć przeniesiemy się do
tego niesamowitego kraju kolorowych sari i aromatycznych przypraw, gdzie
każda, nawet codzienna sytuacja jest wyjątkowym fotograficznym kadrem.
Poznają Państwo mieszkańców Radżastanu, Tamil Nadu i Kerali, oraz ich
barwną codzienność która zainspirowała artystę do stworzenia całego
cyklu fotografii.

Wystawę będzie można oglądać do 18 września w będzińskim Zamku. Zapraszamy!

 

35 lat STKZD

 

 

 

W dniu 7.06.2019 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyło się uroczyste spotkanie członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego z okazji 35-lecia działalności.

Na jubileusz przybyli przedstawiciele urzędów miast zagłębiowskich, dyrektorzy placówek i instytucji kulturalnych oraz zaproszeni goście.

 

Na wstępie Prezes – Teresa Orłowska przedstawiła historię i działalność STKZD na przestrzeni 35-lat a zebrani obejrzeli film z „Art Passion Festival”.
W czasie uroczystości z rąk Przewodniczącego Krajowej Rady Stowarzyszeń Twórców Kultury w Warszawie, Pawła Soroki, Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Halina Kwiatkowska, Wojciech Skórka i Bożena Związek zaś Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego została odznaczona Teresa Orłowska.

 

Listy gratulacyjne otrzymali wszyscy członkowie Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Gratulacje z okazji 35-lecia Stowarzyszenia składali: Pełnomocnik Prezydenta miasta Będzina – Rafał Adamczyk oraz Starosta Powiatu Będzińskiego – Sebastian Szaleniec
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej – Kamil Dybich, Naczelnik Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Sosnowcu – Paulina Adamus, Naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej w Czeladzi – Ilona Grudzień.

 

W imieniu członków STKZD – Prezes Teresa Orłowska wręczyła tytuły „Mecenasów Sztuki” dla Banku Spółdzielczego w Będzinie reprezentowanego przez Prezesa Zarządu Ryszarda Olszewskiego oraz MPWiK w Będzinie reprezentowanego przez Prezesa Zarządu Rafała Pietrzyka za wieloletnie wspieranie działalności kulturalnej.
Podziękowania za współpracę otrzymali Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia – Małgorzata Majewska, Dyrektor Muzeum Zagłębia Wioletta Lisowska, Dyrekcja i Pracownicy MiPBP w Będzinie, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mierzęcicach – Grażyna Czapla, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej oraz Zagłębiowska Mediateka a także kierownicy filii bibliotek w Sosnowcu.

 

Były życzenia i wyrazy uznania od Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie oraz od Zespołu „Grodźczanie”, który uświetnił spotkanie śpiewem i tradycyjnym „sto lat”.
Zakończenie uroczystości odbyło się w „Galerii pod Sową”, gdzie zainteresowani oglądali wystawę prac malarskich, haftu artystycznego, fotografii i rzeźby oraz prezentację książek i wydawnictw.

 

W gablotach można było obejrzeć statuetki, nagrody i kroniki z działalności Stowarzyszenia na przestrzeni 35-lat.
Zwieńczeniem jubileuszu był szampan i pięknie przygotowany wykwintny poczęstunek.

Barwy życia malowane igłą

 

Dnia 11.06.2019 roku o godz. 16-tej w Filii  Biblioteki Pedagogicznej w Sosnowcu ul. Chmielna 17 odbędzie się wernisaż  Zofii Cencek "Barwy życia malowane igłą". W programie występ zespołu wokalnego "Co nam w duszy gra". Serdecznie zapraszamy.

Nagrody Starosty Będzińskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

 

STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW KULTURY ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO
za całokształt działań w obszarze kultury otrzymało
Nagrodę Starosty Powiatu Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury za 2018 rok.
Nagroda została wręczona 3 czerwca w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Stowarzyszenie w tym roku obchodzi 35 lecie założenia. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu, to: fotografowie, malarze, literaci, poeci, hafciarki, muzycy, po prostu ludzie z pasją.

 

35-lecie STKZD

 

Termin przynoszenia prac na 35-lecie STKZD

Prosimy o przynoszenie prac na wystawę z okazji 35-lecia STKZD.

Nieprzekraczalny termin to - 03.06.2019

Prace należy przynosić w ilości 2 sztuk do:

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego

Adres: plac prof. Włodzimierza Wójcika 1
42-500 Będzin
(na wprost sklepu Lidl)
Tel./Fax.: (sekretariat)
032 267-41-65


Plener

W dniu 18.05.2019 od godz. 11.00 odbędzie się plener STKZD organizowany w Jacht Klubie na Pogorii 3.

Mapka dojazdu

---

Dojazd we własnym zakresie.

---

Na miejsce kursuje autobus 116 z Sosnowca przez Będzin.

Rozkład jazdy autobusu 116

Przystanek docelowy - Kolonia Piekło

---

Zapraszamy z osobą towarzyszącą.

 

Marzenia i tęsknoty

Wygenerowano w sekund: 0.04
5,050,115 unikalnych wizyt