Kontakt

Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

STKZD 42-500 Będzin
ul. Małachowskiego 29
tel. +48 795 422 561

e-mail do Zarządu STKZD
orlowska.stkzd@gmail.com

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Powitanie

Witamy na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego

Walne zebranie Członków STKZD

W dniu 19.06.2018 w siedzibie Stowarzyszenia Będzin

ul. Małachowskiego 29 odbędzie się walne zebranie Członków STKZD w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2017.


Serdecznie zapraszamy, Zarząd STKZD.

 


Art Passion Festival - 2018

 Art Passion Festival - 2018

 III Międzynarodowy Zagłębiowski Festwal Sztuki -

Art Passion Festival - 2018


14 czerwca br. odbyło się uroczyste otwarcie III Międzynarodowego Zagłębiowskiego Festwalu Sztuki - Art Passion Festival - 2018


Na uroczystość przybyli artyści wystawiający swoje prace, osoby zwiedzające oraz zaproszeni goście.

Prezydent Dąbrowy Górniczej - Pan Zbigniew Podraza, Burmistrz Czeladzi - Pan Zbigniew Szaleniec, Reprezentant Prezydenta Będzina - Pani Wioletta Lisowska reprezentująca jednocześnie Muzeum Zagłębia jako jego dyrektor,  Reprezentantka Muzeum Saturn w Czeladzi pani Dobrawa Skonieczna - Gawlik.

 

Uroczystość prowadził Krzysztof Macha poeta, sympatyk stowarzyszenia. Otwarcia festiwalu jako współorganizator Art Passion Festival 2018 dokonała Pani Małgorzata Majewska dyrektor PKZ.

 

 Prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Burmistrz Czeladzi w swoich przemówieniach podkreślili znaczenia festiwalu dla zagłębia Dąbrowskiego oraz konsolidację twórców wokół  aglomeracji śląsko   -zagłębiowskiej

 

 Grand Prix i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wręczali.
Malarstwo i rzeźba - Jan Powałka (Juror), a otrzymał ją Jacek Szaleniec za obraz "Zakazane imperium".

 

 Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała - Teresa Lorenc za obraz "Bez tytułu".
Grand Prix za rzeźbę w drewnie "Kobieta z koszykiem" otrzymał Grzegorz Jaros, a wyróżnienie w tej kategorii  za rzeźbę "Wytną czy nie wytną" otrzymał Andrzej Gębczyński.
Grand Prix i wyróżnienie w kategorii Fotografia wręczała Teresa Orłowska.
Grand Prix otrzymała Joanna Bratko - Lityńska za pracę "Święci balują w niebie" - tryptyk.

 

 Wyróżnienie otrzymała  Teresa Lorenc za prace "Bez tytułu".
W kategorii haft artystyczny nagrody wręczała juror Dobrawa Skonieczna - Gawlik
Grand Prix otrzymała Anna Kłosowicz za pracę "Karmelowe róże" Wyróżnienie zaś otrzymała Zofia Cencek za pracę "Piłsudzki na kasztance".

 

 Uroczystość uświetniła śpiewem i muzyką młodzież z Szkoły Muzycznej w Dabrowie Górniczej oraz Zespół Regionalny "Grodźczanie".

 

 Projekt Art Passion Festiwal Był dofinansowany z funduszy miast ZPatronat honorowy nad fetiwalem podjęli włodarze miast Zagłębia: Dąbrowa Górnicza, Będzin, Sosnowiec, Czeladź
Pan Prezydent  Zbigniew Podraza. Pan Prezydent Łukasz Komoniewski, Pan Prezydent  Arkadiusz Chęciński oraz Pan Burmistrz Zbigniew Szaleniec.

 

 Dziękujemy także sponsorom, a to: Zarządowi Banku Spółdzielczego w Będzinie i Zarządowi MPWiK w Będzinie za udzielone wsparcie.

 

 Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy podjęli się organizacji imprez finisażowych festiwalu: Muzeum zagłębia w Będzinie, Muzeum saturn w Czeladzi, Restauracji Belvedere ( pałac Schoena) w Sosnowcu. Serdecznie zapraszamy na wszystkie imprezy finisażowe.

 

 Zapraszamy do nasze galerii na relacje fotograficzną Wojciecha Skórki z otwarcia międzynarodowego Zagłębiowskiego Festwalu Sztuki Art Passion Festival III

 

 Album zdjęć z imprezy

 

III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Art Passion Festival

 

14 czerwca 2018 godz. 10:00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
odbędzie się uroczyste otwarcie III Międzynarodowego Festiwalu Sztuki
Art Passion Festival

 


W dniu 18.05.2018 roku obradowała komisja jury III Art Passion Festival - 2018.
Komisja zakwalifikowała do udziału w wystawie Art Passion Festiwal 2018 wszystkie nadesłane prace za wyjątkiem prac grupy "Point".

 

Jury przyznało nagrody Grand Prix, a także przyznało wyróżnienia po jednym z każdej kategorii tj. malarstwo, fotografia, rzeźba, haft artystyczny.

 

Komisja nie zakwalifikowała do wystawy prac grupy "Point" z powodu niespełnienia przez nie wymogów regulaminu.

Agnieszka Duda - wystawa "Hafty i ... kaktusy"

Wystawa autorska - Mariusz Religa i Wojciech Skórka

Na wernisażu wystąpił ze swoim repertuarem muzycznym
Miro Witek.

 

Oczami Zagłębianki

"Tu Metropolia" przyjdź, posłuchaj, zabierz głos

„Tu Metropolia” – przyjdź, posłuchaj, zabierz głos
Na kolejną otwartą debatę z cyklu „Tu Metropolia”, poświęconą tematyce metropolitalnej, zapraszamy do Będzina. Cykl spotkań organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.
Debaty odbywają się co dwa tygodnie w miastach i gminach tworzących Metropolię. Podczas spotkań poruszane są ważne kwestie metropolitalne – transport publiczny, rozwój gospodarczy i społeczny, kształtowanie przestrzeni, promocja całego obszaru Metropolii, a także zagadnienia związane ze specyfiką miast i gmin, w których odbywają się spotkania.
Tematy te omawiane są przez członków Zarządu GZM, przedstawicieli władz miast i gmin Metropolii oraz zaproszonych gości – ekspertów, społeczników i dziennikarzy. Spotkania,
ze względu na swój otwarty charakter, są także okazją do zabrania głosu przez mieszkańców.
Cały cykl prowadzi, doświadczony w tematyce metropolitalnej, dziennikarz Dziennika Zachodniego – red. Marcin Zasada.
W spotkaniu w Będzinie wezmą udział: Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Łukasz Komoniewski, Prezydent Będzina, dr hab. Robert Pyka, Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, Uniwersytet Śląski, a także Radni Będzina oraz dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznicy i mieszkańcy.
– Będzin to miasto o długiej i bogatej historii, które w tym roku obchodzi jubileusz 660 lat  nadania praw miejskich. Naszą dumą jest średniowieczny Zamek, który wyróżnia Będzin na tle pozostałych miast Zagłębia i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Realizując plany rozwojowe, mocny nacisk kładziemy na wykorzystanie walorów historycznych miasta, jednocześnie nie zapominając o rozwoju gospodarczym oraz tych funkcjach, które stanowią o jego atrakcyjności do zamieszkania.
W Będzinie mamy dobrze funkcjonujące instytucje, świadczące usługi dla ludności w zakresie kultury i sztuki, turystyki i rekreacji, oświaty, ochrony zdrowia oraz opieki społecznej, ale ciągle poszerzamy ofertę, która ma wpływ na jakość życia mieszkańców.  W tym roku oddajemy do użytku nowy obiekt oferujący dwie formy wsparcia społecznego dla osób starszych
i niesamodzielnych tj. Centrum Usług Społecznych, które wpłynie na poszerzenie oferty zajęć pozwalających na aktywną integrację ponad stu seniorów. Na terenie miasta
w ostatnich latach powstało kilka ciekawych inwestycji sportowych i rekreacyjnych, m.in. wodny plac zabaw na Warpiu, pumptrack czyli rowerowy plac zabaw na Syberce, czy bawialnia przy Ośrodku Sportu i Rekreacji – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.
Podczas debaty w Będzinie mowa będzie m.in. o szansach miasta na dalszy rozwój, wynikających z przynależności do Metropolii, o jego kapitale wnoszonym do struktury metropolitalnej, o polityce rowerowej, a także o wyrazistej zagłębiowskiej tożsamości. W kontekście spójności metropolitalnej poruszona zostanie także kwestia Funduszu Solidarności.
Na spotkanie w Będzinie zapraszamy 11 kwietnia (środa), o godz. 16.30, do Miejskiej
i Powiatowej Biblioteki Publicznej, plac Włodzimierza Wójcika 1.
Miejsca i terminy kolejnych spotkań znajdziecie na profilu FB Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, tam też transmitowana jest każda z debat.
Patronem medialnym spotkań „Tu Metropolia” jest Dziennik Zachodni.

Halina Kwiatkowska 2018-04-11

26 sejmik poetycki

Wernisaż wystawy Teresa Sajdak-Lorenc

 

Teresa Sajdak-Lorenc to zagłębiowska artystka – malarka aktywnie działała w latach 1984-89. W tym czasie brała udział w wielu wystawach na terenie kraju. Po przerwie, w 2003 roku powróciła do malarstwa, i nie tylko. Tworzy również sztukę użytkową, eksperymentuje z różnymi materiałami. Od roku 1984 należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, w ramach którego prowadzi też warsztaty rękodzielniczo – malarskie z młodzieżą. Do sosnowieckiej grupy plastycznej Relacje należy od 2005 roku. Chętnie sięga po nowe środki wyrazu i realizuje się w różnorodnych formach plastycznych, czym często zaskakuje odbiorcę. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Sztuka i twórczość są jej pasją, a pracownia jej światem.

 

Wernisaż wystawy:
06.04.2018 godzina 17:00
Galeria MUZA
ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Wygenerowano w sekund: 0.01
2,701,730 unikalnych wizyt